History of NBDA Board

 

NBDA Founders, Key Contributors,and Executive Board Members

Founders & Key Contributors

Founders

Elizabeth “Ann” Wilson (MD)
Lottie Crook (MD)
Ernest Hairston (MD)

Linwood Smith (MD)
Willard Shorter (DC)
Charles “Chuck” V. Williams (OH)

Key Contributors

Bridges, Inc
Capital City Association of the Deaf
Common Capital Inc
DeafPride, Inc.
DC City Council
DC Mayor Marion Barry
MorningStar Pentacostal Church
Hearing Parents of Deaf Children
Howard University School of Social Work

The Chatter Box (Atlanta)
Robert Howard
Sandi LaRue
Shiloh Baptist Church
Shirley Childress
Soul Sisters (Cleveland)
Women Unlimited
Zoe E. Page
 

Executive Board 1982-Present

1982-1983

Albert Couthen, Executive Secretary (MD)

1983-1988

 

Sheryl Guest-Emery, Executive Secretary (1983-85) & Executive Director (DC) (1985-1987)

Celeste Owens-Samuels, Assistant Executive Director (1987) (NY); Acting Executive Director (NY) (1987-1988)

Dr. Seth Ocloo, Treasurer (LA)
Pat Antonah, Treasurer (MD)
Pauline Fletemeyer, Secretary (1985-1986) (DC)
Thomas Samuels, Appointed Chairman of the Board (NY) (1985 -1989)

1988-1990

Lottie Crook, President (MD)
Sheryl Guest-Emery, Vice President (MI)
Lois Dadzie, Secretary (CA)
Patrick Antonah, Treasurer (1988)
Rochelle “Pam Anderson”, Treasurer (MI) (1988-1990)

1991-1993

Carl Moore, President (NY)
Betty Henderson, Vice President (PA)
Naomi Moore, Secretary (PA)
Pam Anderson, Treasurer (MI)

1993-1995

Pamela Lloyd, President (GA)
Betty Henderson, Vice President (PA)
Juanita McDowell, Secretary (GA)
Pam Anderson, Treasurer (MI) (1993)
Jerry Webster, Interim Treasurer (1993-1995) (MD)

1995-1997

Pamela Lloyd, President (GA)
Albert Couthen, Vice President (MD)
Juanita McDowell, Secretary (GA)
Jerry Webster, Treasurer (MD)

1997-1999

(General Membership voted in 1999 to extend officer terms until 2000)

Albert Couthen, President (MD)
Thomas Samuels, Vice President (NY)
Gailya Goins, Secretary (PA) (1997-1998)
Zelephiene Meadows, Acting Secretary (1998-2000) (MD)
Walter Lewis, Treasurer (1997) (TN)
Jerry Webster, Interim Treasurer (1997-2000) (MD)
Donald Tinsley, Acting Treasurer (IN) (1998-2000)

2000-2002

Gwendolyn Powell, President (2000-2001) (VI)
Steven Younger, Vice President (2000-2001); Acting President (2001-2002) (NY)
Willie Woodson, Acting Vice President (TX) (2001-2002)
Martina Moore, Secretary (NY)
Donald Tinsley, Treasurer (IN)

2002-2004

(General Membership voted in 2004 to extend officer terms until 2005)

Dr. Reginald Redding, President (RI)
Claudia Gordon, Esq., Vice President (DC)
Aristole Ogoke, Secretary (NY)
Duane Halliburton, Treasurer (MD)

2005-2007

Thomas Samuels, President (NY)
Richard McCowan, Vice President (NE)
Cory Parker, Secretary (NC)
Gerald Miller, Treasurer (VA)

2007-2009

Fred M. Beam, President (MD)
Benro Ogunyipe, Vice President (IL)
Cory Parker, Secretary (NC)
Martina Moore-Reid, Treasurer (NC)

2009-2011

Ernest E. Garrett III, President (MO)
Benro Ogunyipe, Vice President (IL)
Sharon White, Secretary (KY)
Martina Moore-Reid, Treasurer (NC) (2009-2010)
Betty M. Henderson, Interim Treasurer (PA) (2010-2011)

2011-2013

Benro Ogunyipe, President (IL)
Cory Parker, Vice President (NC)
Sharon White, Secretary (KY)
Betty M. Henderson, Treasurer (PA)

2013-2015

Patrick Robinson, President (AL)
Opeoluwa Sotonwa, Vice President (MO)
Donald Tinsley, Sr., Secretary (NC)
Betty M. Henderson, Treasurer (PA)

2015-2017

Tim Albert, President (IN)
Patrice Creamer, Vice President (NY)
Anquinette Kimble, Secretary (PA)
Betty M. Henderson, Treasurer (TX)

 

NBDA Regional Representatives 2005-Present

2005-2006

Eastern Region
John Reid, Eastern Region Representative (NY)
Laurene Simms, Alternate Representative (DC)

Midwestern Region
Sheryl Emery-Guest, Midwestern Region Representative (MN)
Kim Wassenaar, Alternate Representative (MN)

Southern Region
Zelephiene Meadows, Southern Region Representative (SC)
Marilyn Edwards, Alternate Representative (NC)

Southwestern Region
Willie Woodson, Southwestern Region Representative (TX)
Dr. Glenn Anderson, Alternate Representative (TX)

2006-2008

Eastern Region
Laurene Simms, Eastern Region Representative (DC)
Fred Beam, Alternate Representative (DC)

Midwestern Region
Kim Wassenaar, Midwestern Region Representative (MN)
Sharon White, Alternate Representative (KY)

Southern Region
Zelephiene Meadows, Southern Region Representative (SC) (2006-2007)
Marilyn Edwards, Alternate Representative (NC) (2006-2007); Acting Southern Region Representative (GA) (2007-2008)
Michelle Thomas, Acting Alternate Representative (GA) (2007-2008)

Southwestern Region
Dr. Glenn Anderson, Southwestern Region Representative (AR)
Cathy Ware, Alternate Representative (TX)

2008-2010

Eastern Region
Laurene Simms, Eastern Region Representative (DC)
Kim Lucas, Alternate Representative (NY)

Midwestern Region
Sharon White, Midwestern Region Representative (KY) (2008-2009)
Valeria Vaughn, Acting Midwestern Region Representative (IN) (2009-2010)
Dale Moore, Alternate Representative (MI) (2008-2009)
Kim Wassenaar, Acting Alternate Representative (KY) (2009-2010)

 

Southern Region
Marilyn Edwards, Southern Region Representative (NC)
Michelle Thomas, Alternate Representative (GA)

Southwestern Region
Cathy Ware, Southwestern Region Representative (TX)
Ella Irby, Alternate Representative (AR)

2010-2012

Eastern Region
Fred M. Beam, Eastern Region Representative (DC)
Tyese Wright, Alternate Representative (DC) (Appointed July 2011)

 

Midwestern Region
Dale Moore, Midwestern Region Representative (MI)
Shirlene Williams, Alternate Representative (IL)

 

Southern Region
Cory Parker, Southern Region Representative (NC) (2010 – 2011)
Marilyn Edwards, Alternate Representative (NC); Acting Midwestern Region Representative (NC) (2011-2012)

 

Southwestern Region
Cathy Ware, Southwestern Region Representative (TX)
Tanya Brown, Alternate Representative (LA)

2012-2014

Eastern Region
Kimberly Lucas, Eastern Region Representative (NY)
Patrice Creamer, Alternate Representative (NY)

Midwestern Region
Dale Moore, Midwestern Region Representative (MI)
Shirlene Williams, Alternate Representative (IL)

Southern Region
Patrick Robinson, Southern Region Representative (AL) 2012-2013
Martina Moore-Reid, Acting Alternate Representative (NC) 2012-2013

Southwestern Region
Tanya Brown, Southwestern Region Representative (LA)
Name Name, Alternate Representative (TX)

2014-2016

Eastern Region
Kimberly Lucas, Eastern Region Representative (NY)
Patrice Creamer, Alternate Representative (NY) 2014-2015
Roxann Richards, Alternate Representative (NY) 2015-2016

Midwestern Region
Ronelle Johnson, Midwestern Region Representative (IN)
Franklyn Ash, Alternate Representative (MI)

Southern Region
Martina Moore-Reid, Southern Region Representative (NC)
Vyron Kinson, Acting Alternate Representative (AL)

Southwestern Region
Tanya Brown, Southwestern Region Representative (LA)
Willie Woodson, Alternate Representative (TX)

2016-2018

Eastern Region
Robyn Miller, Eastern Region Representative (PA)
Laurene Simms, Alternate Representative (DC)

Midwestern Region
TBA

Southern Region
TBA

Southwestern Region
TBA

 

At-Large Appointed Board Members 2004-Present

2004-2008

Pamela Lloyd, Regional Advisor (NC)
Jerry Webster, National Regional Treasurer (MD)

2009-2011

Tom Samuels, Advisor to NBDA Board (NY)
Betty Henderson, National Regional Treasurer (PA)

2011-2013

Dr. Glenn Anderson, Regional Advisor (AR)
Lindsay Dunn, Appointed Member (MD)

2013-2015

Dr. Glenn Anderson, Regional Advisor (AR)
Lindsay Dunn, Appointed Member (MD)

2015-2017

Opeoluwa Sotonwa, Appointed Member (MO)